Wśród tytułów powieści fantastycznych, które mogą zainteresować młodego czytelnika, od wielu dekad wyróżniają się TaniaKsiazka – Opowieści z Narnii autorstwa C. S. Lewisa, które zabierają w liczne przygody kolejne pokolenia. Na popularność tych powieści wpływa wiele czynników, które mimo upływu czasu pozostają aktualne.

Bohaterowie jak inne dzieci

Jednym z punktów, które wyróżniają tę serię, są stworzone przez Lewisa postaci – dzieci i nastolatkowie, z którymi młody czytelnik jak najbardziej może się utożsamiać. Już od pierwszej części, w której pojawiają się Łucja, Edmund, Zuzanna i Piotr, może poczuć z nimi więź i z chęcią brać udział w przeżywanych przez nich przygodach. Również kolejne tomy cyklu prezentują bohaterów o różnych cechach, które tożsame są z tymi, jakie mają zwykli ludzie. To sprawia, iż historia staje się bardziej przystępna.

Kreacja świata

Największym plusem serii jest przedstawiony w niej świat – Narnia to bowiem kraina, w której działa magia, o jakiej dzieci marzą, by była ich udziałem. Samo przejście do niej przez szafę, o czym mówi pierwsza książka, już jest niesamowitym wątkiem, a to dopiero początek serwowania odpowiednich dla fantastyki rozwiązań fabularnych. Opisy świata są przejrzyste, bardzo plastyczne, przez co tworzą niesamowity obraz, który trudno wymazać, nawet kiedy zakończy się już przygodę z czytaniem całości.

Dobro, zło i inne wartości

Lewis w swoim najbardziej znanym dziele, jakim są “Opowieści z Narnii“, nie boi się ukazać młodemu czytelnikowi znaczenia wartości takich jak przyjaźń, miłość, poświęcenie czy oddanie. W subtelny, acz widoczny sposób pokazuje również walkę, jaka od wieków toczy się między dobrem a złem, personifikując je w postaci lwa Aslana i Białą Czarownicę w pierwszym tomie oraz w innym wydaniu w kolejnych przygodach bohaterów. Dowodzi też, że walka ta nie jest łatwa ani też szybka do zakończenia – bo gdy zwalczy się jedno zło, zostaje ono zastąpione przez kolejne. Bohaterowie serri pokazują jednak, iż każdy jest w stanie stanąć do takiej walki i zwyciężyć.